0
brak produktów

Inne

Kairos – Kyrios. Człowiek i jego czas w eseistyce Janusza Stanisława PasierbaAutor: Elżbieta Ewa Grzybowska

Rok wydania: 2018
Oprawa: miękka
Format: A5
Liczba stron: 342
ISBN: 978-83-65397-83-6
Zajrzyj do środka: pobierz
+
-
Ilość:
Cena: 25,00 zł

Książka  „Kairos – Kyrios. Człowiek i jego czas w eseistyce Janusza Stanisława Pasierba” jest głęboką i wierną Księdzu Pasierbowi, świetnemu teoretykowi kultury i sztuki oraz ciekawemu Poecie i Kaznodziei, interpretacją niezwykle trudnej do jednoznacznego ujęcia problematyki czasu w twórczości eseistycznej autora m.in.  „Miasta na górze”. 

Sam od 1973 nie rozstaję się z mocno już nadwyrężoną latami i poszarzałą Pasierbową książeczką „Czas otwarty”, która – jak wyznaje Autorka – stała się także jej inspiracją do napisania tego dzieła. Dlatego wiem, co chciał powiedzieć Pisarz i Poeta w słowach: „Już zgadzam się na to, by być prowadzonym. Bóg może już być silniejszy, ale niech będzie błogosławione to, co było przedtem: szukanie, wiara, niepokój – bez nich nie doszedłbym nawet do tego koniecznego punktu [...]. A w końcu nie jest ważne, jak jestem jeszcze od Niego daleko, ale jak On jest blisko. [...]. Już nie ma powrotu, można tylko dotrzeć do drugiego brzegu. Nasz czas nie jest zamknięty, jest czasem otwartym. W każdy rok trzeba wchodzić jak w nową [...] sferę przyciągania przez Boga”.

Autorka splata w swojej książce wszystkie wspomniane przez Księdza Pasierba wątki: czasu przemijania, czasu otwieranego przez Boga w świętych znakach liturgii i wreszcie czaso-przestrzeni Kościoła.

Niemało jest w tej książce dobrej teologii i życzliwej, zrozumiałej filozofii. Dużo w niej oczarowania liturgią i zwyczajnym ludzkim życiem. Jest radość z wędrowania i pokój w obliczu odchodzenia. 


Ks. prof. dr hab. Henryk Seweryniak

 

 


Polecamy również

Między dwiema duszami. Św. Augustyn ...
ks. Waldemar Turek
15,00 zł
Pasterz
Tadeusz Dejnecki
10,00 zł
Większa połowa
ks. Jerzy Czarnota
10,00 zł
Punkt odniesienia
Krzysztof J. Barański
10,00 zł